«Хто володіє інформацією — володіє світом»

Присвячується всім, хто став на нелегкий шлях управління проектами та портфелями проектів. Для ефективного менеджменту, причому не тільки під час управління проектами, потрібна інформація. Вона потрібна завжди – точна, об’єктивна, всебічна та корисна. А головне – вчасно!

Отже, збирання інформації. Що це? Зібрати всі дані, які потрапили під руку? Вірно? Не вірно! Необхідно розуміти, що основний та найважливіший ресурс будь-якого проекту, будь-якого рішення, будь-якої мети, тим більше спрямованої на забезпечення виживання фірми в умовах жорсткої конкуренції, є, окрім фінансів, ЧАС. Нам його завжди катастрофічно не вистачає. ЗАВЖДИ. То чи є сенс у тому, щоб витрачати його даремно? Марнувати на те, що може бути марно, але на руку конкуренту, так як час йде?! Тому збір інформації не означає витрачати багато часу на те, щоб скрупульозно та методично збирати все, що збирається. Піди потім опрацюй. Проаналізуй. А в ці хвилини тебе остаточно добивають на ринку і перетворюють на «труп».

Звідси збирання інформації — це швидкий (оперативний) процес отримання ВИКЛЮЧНО НЕОБХІДНИХ даних із різних джерел для подальшого оперативного групування та системного аналізу, результатом якого стане розуміння ситуації «ЗАРАЗ» та бачення КАРТИНИ МАЙБУТНЬОГО, між якими буде проект. Буде набір рішень, оформлений у проект, здатний змінити «ЗАРАЗ» на «ЯК ХОЧУ».

У критичних ситуаціях можна обходиться і без проекту. Так – так! Не недочули. Саме без проекту. Але із рішенням. Креативним, простим, ефективним. Тут не буде права на помилку, але й швидкість одержання результату (вирішення проблеми) також гранично висока. Пам’ятаєте відомий вислів, придуманий кланом Ротшильдів – «Хто володіє інформацією, той володіє світом»? Наведу як приклад одну цікаву історію (її можна прочитати на багатьох ресурсах в Інтернеті):

Ішла битва Наполеона при Ватерлоо. Брати Натан і Якоб Ротшильди, які мали пристрасть до розведення поштових голубів, уважно спостерігали за тим, що відбувається. Побачивши, що Бонапарт ось-ось зазнає поразки, Натан Ротшильд поспіхом вирушає до Лондона. Голубина пошта, з повідомленнями про програний бій була відправлена ​​тільки наступного ранку, коли нога Ротшильда вже ступала на підлогу Лондонської біржі … Неважко передбачити поведінку Натана, адже тільки він володів інформацією про програш бою Наполеоном. Звісно, ​​всіляко надихаючи гравців біржі на чергові успіхи Бонапарта, він став продавати свої акції. Лондонські букмекери, вирішивши, що їхнім співвітчизникам не вдалося здобути перемогу, наслідували приклад Ротшильда – почали розпродувати акції. Ринок біржі відреагував негайно – ціни на акції та цінні папери стали різко падати, при цьому помічники Ротшильда по-тихому, не привертаючи уваги, їх скуповували. Через день біржі було відомо про справжній стан справ у битві французів та англійців, але на той момент далекоглядний Натан став багатшим на 40 млн фунтів-стерлінгів. Неоціненною допомогою в тому, що він так хитро зіграв на біржових котируваннях, безперечно, з’явилося те, що в його розпорядженні раніше за всіх виявилася потрібна інформація, і не скористатися такою перевагою було б нерозумно. Після цього клан Ротшильдов і вигадав вислів — «Хто володіє інформацією, той володіє світом».

Тому висновок — зволікання смерті подібне. Це слід пам’ятати завжди, слід пам’ятати кожному менеджеру. Хіба хоче власник бізнесу «померти» на ринку? Ні. Він ХОЧЕ частки ринку та зростаючий обсяг прибутку! Це і є основна мета зміни ситуації «ЗАРАЗ» на «ЯК ХОЧУ». Причому способи та інструменти важливості не мають. Має значення лише одне – результат. Описане вище це так звана проектна ситуація: є те, що відбувається в даний момент часу і те, що відбувається, нас не влаштовує; і є те, що ми хочемо бачити у найближчому майбутньому. Грань між цими двома складовими зумовлює необхідність появи певної ідеї, яка трансформується в мету, здатну досягти того самого бачення майбутнього. Далі застосовується проектний підхід в управлінні, що має цілий набір відмінних рис і переваг. Але про це пізніше…

Догори