Проектний підхід в управлінні

Що являє собою проект?

Від латинського projectus – кинутий уперед, що згодом набуло широко поширеного і знайомого нам терміну «проект», що має багато різноманітних значень. Але всі вони, по суті своїй, означають те саме: комплекс практичних дій для досягнення поставленої мети (бажаного результату) в рамках чітко встановленого часу та виділених ресурсів.

Для мене проект — це не просто сухе поняття, це своєрідний «живий організм», здатний ключовим чином змінити все навколо тебе. Це мрії на папері, які можуть стати реальністю. Тільки дві умови – Ви і все, що у Вас є: досвід, наполегливість, вміння, здібності, бажання досягти мети, мотивація, віра в успіх. А 100% успіху полягає в умінні мріяти, потім перетворити мрію на ціль, а ціль на результат. Так от, у проекті ми працюємо на результат: перетворити мрію на реальність. Ось що таке проект для мене.

Відкрию невеликий секрет підвищення самооцінки і рівня мотивації – кожна людина у своєму роді є менеджер проектів. Все просто: ми протягом усього свого життя реалізуємо ті чи інші проекти, пов’язані з нашим особистим життям. Приклад? Будь ласка: святкування вашого дня народження. Проект. Тому що ви ставите собі за мету (весело гуляти з друзями та родичами в ресторані), потім займаєтеся плануванням (у якому саме ресторані, скільки часу, кількість запрошених, страви та напої, логістика, і так далі). Потім слідує реалізація (власне святкування) і, нарешті, отримуєте очікувані результати (ви п’яні, задоволені і з подарунками). Після похмільного пробудження починаєте розуміти, чи все вийшло як хотіли, підраховувати витрати та порівнювати їх із запланованими, вивчати подарунки та інше – все це пост-проектний моніторинг. Аналогічним чином будь-яке нове дійство чи це весілля, Новий Рік, корпоратив чи що інше.

То чим це не проекти вашого особистого життя? І реалізовуєте ви їх здебільш успішно! Отже, ви повноцінний менеджер проектів. Чи ні? Залежить від вас. Набирайтеся необхідного, що має системне значення, досвіду (в сенсі, перебудувати себе мислити логічно і системно – від ідеї до мети, від мети до завдань, від них до плану реалізації, далі до самої реалізації та отримання результатів, як то так). Для цього слід трохи детальніше розібрати зміст проекту, його суть та відмінні риси, його користь – вигоди та переваги.

Отже, чим характеризується проект? Які його відмінні властивості та особливості. По-перше, проект обов’язково має МЕТУ. Без неї проект не проект, інакше що досягати зібралися? Яку проблему вирішувати чи ідею реалізувати?

Звідси, по-друге: проект спрямований на практичне рішення ПРОБЛЕМИ (бажано однієї, тому що ефективність проекту в цьому випадку вища) або реалізацію ІДЕЇ.

Тут важливе значення має УНІКАЛЬНІСТЬ ідеї (задуму), її інноваційність. Це в – третіх.

У – четвертих, для того, щоб реалізувати ідею (вирішити проблему), іншими словами – досягти мети, потрібен час і гроші. Таким чином, ми маємо обмеженість у ресурсах.

Це, у свою чергу, змушує нас звертати увагу на таку відмінну властивість – менеджер проекту та його команда ЗАВЖДИ чимось ризикують у рамках проекту та перебувають у стресовому стані. Це в п’ятих.

Ну і на завершення, в – шостих, відзначимо наявність у проекті специфічної для неї організаційної структури, яка відрізняється від інших (наприклад, від затвердженої структури на підприємстві). Ця відмінність формує особливі міждисциплінарні та функціональні взаємодії в команді, забезпечуючи їй особливий статус проектної команди, яка в рамках проекту, що реалізується, не входить до загальної ієрархічної системи підприємства. Все це створює разом так званий проектний підхід в управлінні, який є одним з найефективніших і прогресивних підходів до ведення будь-якого виду діяльності:

  • по-перше, результат робіт стає цілком передбачуваним;
  • по-друге, діяльність за проектом максимально прозора, керована та контрольована;
  • по-третє, висока мотивація персоналу, орієнтованого на досягнення конкретної мети у конкретні терміни;
  • по-четверте, персональна відповідальність менеджера проекту є серйозним мотиватором, який орієнтує на результат;
  • по-п’яте, проект забезпечує високу гнучкість та мобільність як у прийнятті рішення, так і в досягненні поставленої мети;
  • по-шосте, чисельність та управлінський персонал істотно скорочено в порівнянні з ієрархічними структурами;
  • по-сьоме, обсяг витрат при проектному підході максимально оптимізований, прозорий та повністю контролюється.

Але головне пам’ятати — 100% успіху полягає в умінні мріяти, потім перетворити мрію на ціль, а ціль на результат…

Догори